Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje z naszego serwisu.

 
Kompensatory tkaninowe

Foto

Materiały stosowane przy produkcji rur oraz kanałów wykorzystywanych w różnych dziedzinach przemysłu narażone są na działanie wielu czynników (np. cieplnych) pod wpływem których dochodzi m.in. do naprężeń i rozszerzalności zastosowanych surowców. Aby zapewnić kompleksową i co za tym idzie, sprawną pracę wszystkim systemom niezbędne są specjalne urządzenia, które usuwają ciśnienia powstałe na skutek oddziaływań cieplnych.
 

Czym jest kompensator tkaninowy i do czego służy?

Kompensatory tkaninowe są elastycznymi, zblokowanymi łącznikami gwarantującymi prawidłową pracę i kompensację przemieszczeń będących skutkiem oddziaływań czynników cieplnych i mechanicznych podczas eksploatacji kanałów i rurociągów.

Mówiąc w skrócie – ich podstawowa rola to połączenie ze sobą dwóch elementów w taki sposób, by zapewnić szczelność konstrukcji i wspomóc jej pracę. Konstrukcja może pracować w zmiennych warunkach, a jej elastyczność sprawia, że dobrze sprawdza się przy pracy z mediami trafiającymi do kompensatora z różnych stron.

Wykonywane są jako kompozycje tkaninowe z wykorzystaniem tkanin szklanych (charakteryzujących się dużą odpornością termiczną), silikatowych (spora wytrzymałość chemiczna), aramidowych, ceramicznych oraz poliestrowych. Dodatkowo pokrywane są różnymi powłokami, w tym silikonem (odpornym na działanie UV) i PTFE, który powszechnie znany jest pod nazwą „teflon”. Służy głównie jako materiał uszczelniający odporny na agresywne czynniki chemiczne, mogący pracować w wysokich temperaturach. Bazujemy na materiałach uznanych producentów europejskich, dlatego mamy pewność, że nasze konstrukcje są sprawne i oparte na sprawdzonych rozwiązaniach.

Zastosowanie kompensatora tkaninowego

Kompensatory tkaninowe montowane są w instalacjach technologicznych jak również w instalacjach odsiarczania i odprowadzania gazów i spalin. Dostarczamy zarówno elementy tkaninowe (płaszcze i pakiety termoizolacyjne) jak również kompletne kompensatory wraz z konstrukcją stalową wykonaną z dowolnego gatunku stali, m.in. dla przemysłu energetycznego, wapienniczego, koksowniczego, chemicznego, hutniczego czy górniczego.

Urządzenia te wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie nie sprawdzają się np. wersje gumowe czy stalowe i gdzie niezbędna jest praca na kanałach, rurach i podobnych sprzętach o nietypowych kształtach, w których występują przemieszczenia o różnej wielkości , czyli młynach, rafineriach, hutach, wentylacjach, klimatyzacji czy instalacjach kominkowych.

Kompensatory pracujące w agresywnym środowisku (np. instalacje odsiarczania spalin) wykonujemy z VITONU wzmacnianego tkaniną aramidową 100% Kevlar i/lub siatką metalową.

Konstrukcje mogą pracować w środowiskach o temperaturach nawet do 1000/1200°C i przy niskich ciśnieniach (np. 0,1MPa), dlatego najlepiej współpracują z gorącym i zimnym powietrzem, gazami spalinowymi czy sypkimi substancjami. Ich praca to również pozbywanie się hałasów, likwidowanie wibracji oraz redukowanie elementów kanałów nieposiadających wspólnej osi i nie leżących na tej samej linii prostej (niewspółosiowość).

Rodzaje kompensatorów tkaninowych

Typów urządzeń jest kilka – ich wybór zależy od:
 • środowiska, w jakim pracować będzie konstrukcja,
 • substancji, które będą mieć z nią bezpośredni kontakt,
 • rodzaju izolacji, który okaże się najlepszy,
 • temperatury,
 • ciśnienia,
 • rodzaju medium itd.

Dlatego przed wyborem odpowiedniego sprzętu warto uzyskać pomoc ze strony producenta, który po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu dopasuje je do charakteru i działalności danego przedsiębiorstwa.
Możemy wyróżnić przekroje:
 1. kołnierzowe rękawowe,
 2. kołnierzowe,
 3. rękawowe,
 4. rękawowe harmonijkowe,
 5. kołnierzowe harmonijkowe,
 6. z systemem izolacyjnym.

Wszystkie typy mogą być wykonane z różnych materiałów (w zależności od przemieszczeń i innych czynników) wraz z osłonami wewnętrznymi (deflektorem pojedynczym, podwójnym lub z pierścieniem pływającym).

Budowa oraz poszczególne elementy kompensatora tkaninowego

Złącze składa się z kilku części, z czego każda jest niezbędna dla prawidłowego działania całej konstrukcji. Główną rolę spełnia tutaj rękaw (złożony m.in. z mankietu wzmacniającego, części izolacyjnej, siatki nośnej oraz folii do uszczelniania) wykonany z elastycznych tkanin, dzięki któremu urządzenie jest dobrze uszczelnione. Bardzo ważny jest także kołnierz za pomocą którego został połączony kanał z rękawem.
Każdy kompensator tkaninowy może być wyposażony także w:
 • izolację (dla temperatur niskich i wysokich), która służy przede wszystkim ochronie urządzenia przed pyłem oraz redukcji temperatury,
 • płaskownik, łączący kołnierz z rękawem,
 • a także blachy prowadzące (np. ze stali zwykłej lub trudnościeralnej) zwiększające przepływ przemieszczeń cieplnych i mechanicznych oraz zatrzymujące osadzanie się pyłu.
Dzięki złożeniu z kilku elementów, kompensatory tkaninowe to najlepsze rozwiązania dla łączenia ze sobą rur oraz kanałów o różnych wymiarach czy kształtach. Możliwe jest tu więc złączenie dużej średnicy z mniejszą oraz rurociągów prostokątnych np. z okrągłymi i na odwrót. Szerokie możliwości zastosowania czynią z konstrukcji tkaninowych detale niezbędne w przemyśle elektrociepłowniczym, chemicznym, papierniczym czy cegielnianym.

Dla naszych kompensatorów zapewniamy:
 • projektowanie i wykonanie uwzględniające indywidualne potrzeby użytkownika kompensatorów,
 • nadzór montażowy,
 • zamykanie i zgrzewanie pakietów termoizolacyjnych i płaszczy.
W przypadkach awaryjnych, naprawę lub wymianę urządzeń realizujemy w ciągu 48h, dzięki temu klient ma zawsze gwarancję, że ewentualna usterka zostanie usunięta tak szybko, jak tylko to możliwe.

Aktualności

Sprawdź nasze referencje
Zapraszamy do prezentacji najnowszych referencji.Więcej informacji >>
 

 


43-300 Bielsko-Biała
ul. Grunwaldzka 42

tel./fax 33 8101651, tel. 33 8143000
e-mail: rem-masz@list.plWitryna wykorzystuje ciasteczka (ang. cookies) w celach sesyjnych oraz statystycznych.
Więcej informacji w polityce prywatności.

OCHRONA I PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH

 Realizacja: new4mat.com Sp. z o.o.
ADMINISTRACJA